Buddha föll av skam

81 minuter Långfilm, Spelfilm Premiär 14 november, 2008

Vid foten av de av talibanerna bortsprängda Buddhastatyerna i Afghanistan kämpar tusentals familjer för sin överlevnad.

Bakhtay är en sexårig flicka som bor med sin mamma och lillebror i en av grottorna. I den närmaste grannfamiljen bor en pojke i samma ålder som varje dag plockar ihop skrivbok och penna och går till skolan. Bakhtay vill så gärna gå i skolan hon också, men hon har lovat att passa sin lillebror och dessutom har hon varken papper eller penna. Men Bakhtay har bestämt sig och tänker inte låta sig stoppas. Lillebror kan man binda fast och mammans läppstift blir en bra penna.

Åldersgräns
Länder
Produktionsår
OriginaltitelBuda as sharm foru rikht

Orenda

117 minuter Drama Premiär 25 april, 2025

Den tysta trilogin

59 minuter stumfilm Premiär 9 maj, 2025

Efter Sagolandet

97 minuter Dokumentär Premiär 6 juni, 2025

Våra nyheter

Folkets Bio på Göteborg filmfestival 2025

Sju av våra långfilmer får sina första visningar på årets filmfestival i Göteborg 24 januari – 2 februari. Klicka på titeln för länk till biljetter.

Streama Folkets Bios filmer

Flera av filmerna som hade premiär under 2023-2024 går nu att streama, på filmens sida hittar du länkar. Klicka på titeln nedan.

Anmäl din film till Svensk Kortfilm c/o Folkets Bio

Varje år premiärsätter Svensk Kortfilm c/o Folkets Bio 15-20 noggrant utvalda kortfilmer på bio och online. Vill du anmäla din kortfilm? Mejla en länk samt en kort synopsis av filmen och beskrivning av projektet till: marina.